Jižní Morava - Žlutá plast, modrá papír, hnědá bioodpad. Petr Koudelka z Benešova na Blanensku bude mít letos před rodinným domem nové vlastní popelnice. Benešov je totiž členem dobrovolného svazku obcí, které nebyly spokojené se službami velkých odpadových firem. Svoz nově řeší po svém.
Mají vlastní auta s váhami a do domácností postupně dodají čipované popelnice na tříděný odpad. Slibují si od toho, že ušetří. „U nás jsou na plasty, papír a sklo na několika místech kontejnery. Ale pro některé lidi to může být daleko. Odpad proto netřídí. Takto budou mít popelnice přímo doma. Myslím si, že se bude třídit víc než dosud a obec za svod odpadků ušetří,“ řekl muž. Za popelnici platí nyní pět set korun ročně.
Velkou roli v rozhodnutí obcí jít jinou cestou než dosud, sehrála připravovaná změna zákona. „Od roku 2024 bude omezené ukládání odpadu na skládky. To se výrazně projeví na platbách obcí za jeho likvidaci. Musíme na to reagovat a nastavit systém, který umožní větší třídění odpadu, abychom v budoucnu nemuseli razantně zdražovat poplatky za jeho svoz,“ uvedla jednatelka nové společnosti a starostka obce Sudice Olga Dočkalová.
Svazek začal v regionu svážet odpad od prvního ledna ve dvanácti obcích. „Svazek bude obcím účtovat za skutečné množství vyprodukovaného odpadu. U zahraniční svozové firmy tomu tak nebylo. Nyní díky váhám a čipům na popelnicích přesně zjistíme, kolik která obec produkuje odpadu a hlavně, jak tam lidé třídí,“ řekla starostka Velkých Opatovic Kateřina Gerbrichová.
Za dobře vytříděný nepořádek mohou obce dostat peníze, za nevytříděný naopak zaplatí čím dál víc. Ve Velkých Opatovicích za vývoz popelnic platí lidé pět set čtyřicet korun. V nových barevných popelnicích tam budou třídit od poloviny roku. „Systém si chceme nejdříve osahat. Uvidíme, jakým způsobem k němu budeme domácnosti motivovat. Snižování plateb za svoz těm, co třídí, může být dvousečné,“ zamyslela se Gerbrichová.
Dobrovolný svazek obcí Technické služby Malá Haná
Zdroj: blanensky.denik.cz